Mit játszunk egy tipegővel?
Bizony nagy kreativitást igényel, hogy egy egy év körüli gyermek energiáit lefoglaljuk. Még minden játék csak kb. 10 percig jó, és azt is a saját elképzeléseik szerint játsszák.
Ebben a cikkemben gyakorlati ötleteket adok arra, hogy mit is játszunk az egy évet betöltött gyerkőccel, vagy mivel foglaljuk el. Ha a gyermek energiái nincsenek kellőképpen lekötve, hisztizik, nyűglődik, nem úgy pihen ahogy kellene, elkezd újra megébredni éjszaka, vagy nem is akar elaludni.
Az a gyerkőc amelyik frissen tanult járni, mindenképpen ezt az új képességét fogja előnyben részesíteni. Célszerű tehát olyan aktív elfoglaltságokat keresni, ahol eleget gyakorolhat.
Aktív elfoglaltságok járással
Játszótér - bizony, már egész kicsinek ki tudod vinni. Számára még új a fű, bokor, vagy a kerítés is. Nem feltétlenül kell a mászókákra gondolni, bár hintázni már most szerethetnek.
Bolt - Engedd kicsit randalírozni az üzletekben. Nem kell mindig tolni őt a bevásárlókocsiban. Közelről is megnézheti a dobozokat, üdítőket és amiben nem tud kárt tenni. Leveheti azokat az élelmiszereket amiket elér, és beteheti a kosárba, és tolhatja a bevásárlókocsit. Ez az elfoglaltság kezdetben nagyon felpörgetheti a rengeteg inger miatt, de később már az is hasznos lesz, ha tudja hogyan viselkedhet egy bevásárlás során. Ha nem szeretnéd, hogy mindent leszedjen a polcokról, adj a kezébe valamit ami érdekli (lakáskulcs), azt csak olyan dologra fogja lecserélni ami nagyon tetszik neki.
Séta - Felejtsd el, hogy a gyerkőc angyalian sétál melletted kézen fogva a járdán. Hónapokba telik mire megszokja, hogy a járdán közlekedünk. Kezdetben megy mindenfelé, felfedezi az utcát, fákat, kerítéseket, állatokat és mindent amit láthat. Szeretik tolni a babakocsit is. Ha nagyon elkószál adj a kezébe valamit. Sokaknál beválik.
Házimunka - Ebben az időszakban a gyerekeket nagyon érdekli amit a szüleik és a testvéreik csinálnak. Nyugodtan be lehet őket vonni olyan munkálatokba, amikben nem tudnak kárt tenni, és már megértik. Pl: Mosógép bepakolása, szárító leszedése, szemét kidobása, sepregetés (kicsi, méretben megfelelő seprűvel), ezen felül segíthet az udvaron összeszedni a gallyakat/leveleket, gyomlálhattok közösen, és megetetheti a cicát/kutyát.
Játszóház - Bár drága, és kevés jól felszerelt kicsiknek való játszóház van, kifejezetten hasznos, aktív elfoglaltság. Új, érdekes játékokkal találkozhat és más kisgyerekekkel, ami szellemileg megdolgoztatja picit a gyerkőcöt.
Labdázás - Lassan elkezdheted megtanítani a dobást, rúgást és gurítást.
Strand - Az úszásoktatást már babakorban is ajánlják. A víz stresszoldó, és egy új közeg a kicsiknek. A boldog lubickolás apával-anyával egy tökéletes program.
Szellemi elfoglaltságok
Amikor már jól tud menni a kismanód, egyre inkább alábbhagy az izgés-mozgás és hajlandó leülni pár percre. Ekkor jöhetnek a kisebb logikai játékok, építés és bontás. Fontos, ahhoz hogy a gyermeked megtanuljon játszani a játékokkal, neked rengetegszer meg kell mutatnod, hogy mit kell velük csinálni. Melyik játék mire való. Ennek hiányában marad a csapkodás, rágás és szétdobálás.
Könyvek - A színes, kicsiknek való könyvekkel jól lehet gyakorolni a szavakat. Nagy sikerélmény, amikor felismernek valamit. Ezen kívül megtanulhatják, hogyan kell egy ujjal mutatni, és lapozni.
Memóriák és kártyák - Hasonlóan a könyvekhez, sokat tanulhattok a segítségükkel. Elsajátíthatja gyermeked a párosítás fogalmát (Nálunk hamar rájött arra is, hogy 2 kiscipőt kell keresnie, 13 hónapos) és a fajátékokból építhettek is.
Kockák - A megrágcsáláson kívül a kockák dobozból ki-be pakolása is nagyon jó játék. Gyakorolhatjátok az add ide, tedd oda utasításokat. Később (kb 14-18 hónapos kor) már építhettek is. Illetve a felépített tornyokat előszeretettel le tudják rombolni.
Fiókok és dobozok - A gyerkőcök imádják ki-be pakolni a tárolókat. Legyen az játék, cipő, ruha, bármi.
Formaválogatók és logikai játékok - Kezdetben a szétpakolás és a pakolászáson kívül nem igazán érdekli a gyerekeket, de később mikor már megértik mire valók, ők is előszeretettel használják. Biztos észrevetted, hogy van olyan játék ami egyáltalán nem érdekli a kicsidet, ennek az lehet az oka, hogy valamilyen készség még hiányzik az adott játék megértéséhez.
Villogó és zenélő játékok - Bár ez a felsorolás arról szól, mit csináljunk a gyerkőccel, mégis úgy érzem meg kell jegyeznem, hogy mennyire káros, ha egy kis tipegőt folyamatos nagy ingereknek teszünk ki, mint a televízió, telefon, vagy a hangos villogó, zenélő gyerekjátékok. Elég ha belegondolsz, hogy mennyire unalmasnak fogja találni babád a rengeteg inger után, hogy két építőkockát egymásra rakjon. Nem kell eltiltani a gyermeket tőlük, sőt, amikor nagyon nagy szükséged van 5 percre, még hasznosak is lehetnek, de igyekezz minél kevesebb időt adni ezeknek az elfoglaltságoknak.
Dalok és mondókák - A kisgyerekek nagyon élvezik az olyan dalokat amelyekhez valamilyen tevékenység is társul. Egy idő után már előre várják a mondóka végét. Ilyen például a kerekecske-gombocska, ez elment vadászni, lassan forog a kerék.
Baba és plüss szerepjátékok - Az alvós macit le lehet fektetni aludni, a babákat öltöztethetitek. Hidd el, már lelkesen megmutatja neked melyik pólót add fel a nyuszira, és hogy a kiscipőt a maci lábára rakjuk. (Csak tarts elég kisruhát és játszós kiscipőt). Ezen felül kanállal vagy műanyag zöldségekkel megetethetitek őket, készíthettek nekik házat, tologathatjátok a kedvenceket a kocsikban - határt csak a képzelet szab.
Ha tetszett a cikk, kérlek ne felejtsd el like-olni, és oszd meg a te is a tapasztalataidat!
Képek forrása: Csekő Luca, Facebook